Povodom još uvek aktuelne situacije sa gašenjem požara u neposrednoj blizini Pirota i ugrožavanja bezbednosti staroplaninskih sela, kao i zbog štete koja je naneta samom ekosistemu u podnožju planine Vidlič, u opštini Dimitrovgrad i gradu Pirotu, postavljamo sledeća pitanja:
• Da li je tačno da se požar pojavio još 17. avgusta iznad sela Visočka Ržana, koji je prema izjavi za medije koordinator Štaba za vanredne situacije, Sretena Savova, bio pod kontrolom i skorim gašenjem? Zašto taj manji požar u začetku nije mogao preventivno da se ugasi i spreči njegovo dalje katastrofalno širenje, da bi 26. avgusta stigao čak do sela Krupac nadomak Pirota?
• Ko je odgovoran u lancu odlučivanja za ovakvo postupanje na nivou Štaba za vanredne situacije, da li je bilo pravovremene koordinacije sa republičkim službama, Javnim preduzećem „Srbijašume“ i koje su mere preduzete?
• Zar nije licemerno da dok gore brda i razbuktavaju se šumski požari vidljivi iz samog grada, gradonačelnik svečano otvara tradicionalnu kulturnu manifestaciju „Dani ćilima“, dok ceo grad budno prati dešavanja oko širenja požara i mnogi se naši sugrađani priključuju kao dobrovoljci u njegovom obuzdavanju?
• Na kraju, iskazujemo javnu zahvalnost svim vatrogascima i dobrovoljcima, aktivistima i običnim građanima koji su učestvovali u gašenju požara, a za nadležne institucije i vrhušku lokalne samouprave ponavljamo ključno pitanje – ko će odgovarati za uništavanje prirodne sredine i ugrožavanje bezbednosti naših žitelja i njihove imovine?
S poštovanjem,
Odbornička grupa „Pirot protiv nasilja“