Pitanje koje postavljamo kao društveno odgovoran medij, na kraju ove analize koja je izvedena na osnovu činjenica iz zvaničnih dokumenata gradskog parlamenta, zašto su pojedine gradske ulice u mraku, kako pokazuje najsvežiji primer sa snimkom našeg sugrađanina iz naselja Radin Do, koji upravlja svojim automobilom u mrklom mraku? Gde je tu sistem Javnog osvetljenja sa svim njegovim racionalnim efektima i uštedama kako ih predstavlja lokalna vlast, koji bio od koristi svim građanima Pirota?
S obzirom na česte pritužbe naših sugrađana po pitanju odsustva javne rasvete u pojedinim delovima grada, portal Glas Pirota je istražio ovu temu, koja se pojavila i na prethodnom zasedanju gradske skupštine kao jedna od tačaka dnevnog reda. Naime, na sednici Skupštine Grada Pirota održanoj 3. 7. tekuće godine, između ostalih doneta je odluka o povećanju mesečnog iznosa godišnje naknade za 3.839,16 EVRA (bez PDV-a) privatnom partneru („Emporio team d. o. o.“, Beograd), po kursu od 119 RSD/EVRO i iznosu PDV-a od 20% na godišnjem nivou ovo povećanje će iznositi oko 6.578.784,58 RSD.
„Dana 11. januara 2021. godine zaključen je Javni ugovor o javno-privatnom partnerstvu za vršenje usluge rekonstrukcije i održavanja sistema javnog osvetljenja na teritoriji grada Pirota čiji je Period garantovanja počeo da teče 01. juna 2022. godine.
Dana 5.7.2021. godine zaključen je Aneks 1 Javnog ugovora, a dana 7.6 2023. potpisan je Aneks 2 Javnog ugovora.
Nakon potpisivanja Aneksa 2 u obuhvatu Javno-privatnog partnerstva je bilo 6446 LED svetiljki, na teritoriji gradskog naselja, 37 seoskih i 4 vikend naselja (ukupno 175 mernih mesta). Van obuhvata JPP je ostao sistem JO u 30 seoskih i vikend naselja sa 60 mernih mesta.“, ističe se u Odluci Skupštine Grada Pirota koja se izglasana pomenutog dana.
Dokument o analizi efekata rekonstrukcije sistema JO (Javnog osvetljenja) kroz JPP (Javno-privatno partnerstvo), koji potpisuje energetski menadžer Bojan Ivković, pokazuje sledeće zaključke:
„Troškovi rekonstrukcije bi obuhvatili troškove:
• Investicija u opremu (nabavka i montaža 1000 LED svetiljki, nabavka i ugradnja 1000 lira i nabavka i ugradnja 60 ormana (interni merni uređaj, uređaj za upravljanje i komunikaciju i prateća oprema).
• Troškovi godišnjeg održavanja (procena kvara 3% godišnje).
• Troškovi godišnjeg osiguranje mimo garancije.
Procena investicije je:
1. Iz sopstvenih sredstava oko 50.000.000 RSD.
2. Iz kredita banaka oko 55.000.000 RSD (period kredita 4 godina)
3. Kroz JPP. Po predlogu Privatnog partnera mesečna naknada bi se povećala za 3.839.16 EVRA bez PDV-a., što na godišnjem nivou sa PDV-om iznosi 6.578.845 RSD a investicije za period od 10 godina bi iznosila 65.787.845 RSD.
Kako će naknada početi da se plaća tek nakon ugradnje svih svetiljki, investicije će biti niža za najmanje 4 a najrealnije 6 mesečnih rata. Takođe i finansijska ušteda zbog smanjene potrošnje energije u celosti će ići gradu do primopredaje radova. Procena je da ako radovi traju 6 meseci (realna procena) naknada će biti manja za 6 h 562.512 = 3.375.072 RSD. Ušteda energije koja se ostvari od oko 80.000 кWх i finansijska ušteda od 1.976.000 RSD. pripašće takođe javnom partneru. Ovo je zbirno oko 5.000.000 RSD, te će ukupna investicija biti oko 60.000.000 RSD.
Prednosti JPP kao načina rekonstrukcije preostalog dela sistema JO:
1. Finansijske obaveze se isplaćuju u jednakim ratama za period od 10 godina. Ovo je prihvatljivije u odnosu na finansiranje iz sopstvenih izvora iz budžeta i u celosti u prvoj godini. Kod kredita za EE komercijalnih banaka period otplate je do 4 godina.
2. Procena povećanja naknade (6.578.845 RSD) je manja nego procena ostvarene uštede (8.930.000 RSD) u troškovima nakon rekonstrukcije.
3. Obaveza održavanja funkcionalnosti sistema i garantovanje uštede (kao najvažnijih elemenata) ne postoji kod finansiranja iz budžeta ili iz kredita već a samo kroz JPP.
4. Posle protoka vremena ceo sistem prelazi u vlasništvo Javnog partnera i sva generisana ušteda pripada privatnom partneru.
5. Dobija se jedinstven sistem JO na celoj teritoriji grada koji će biti racionalniji i funkcionalniji.
6. Oslobađaju se kapaciteti JP Komunalac da se bavi samo unapređenjem tehničkih delova sistema JO koji se odnose na podzemni i nadzemni razvod i stubove JO.“
Pitanje koje postavljamo kao društveno odgovoran medij, na kraju ove analize koja je izvedena na osnovu činjenica iz zvaničnih dokumenata gradskog parlamenta, zašto su pojedine gradske ulice i dalje u mraku, kako pokazuje najsvežiji primer sa snimkom jednog našeg sugrađanina iz naselja Radin Do, koji upravlja svojim automobilom u mrklom mraku? Gde je tu sistem Javnog osvetljenja sa svim njegovim racionalnim efektima i uštedama kako ih predstavlja lokalna vlast, koji bio od koristi svim građanima Pirota?