Da li su građani Pirota svesni opasnosti i rizika po zdravlje koje donosi potencijalno otvaranje rudnika na teritoriji Grada Pirota i zašto ova tema nije temeljnije istražena i predočena građanima u proteklom periodu?
U petak, 19. jula potpisan je Memorandum o održivim sirovinama između Srbije i EU, između ministarke rudarstva i energetike Srbije, Dubravke Đedović Handanović i potpredsednika Evropske komisije Maroša Šefčovića, dok su samom činu potpisivanja prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i nemački kancelar Olaf Šolc. Prethodno je Vlada Srbije donela novu uredbu kojoj se na snagu ponovo vraća uredba o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta ekploatacije i prerade minerala jadarita „Jadar“. Da li to znači da će Srbija prema rečima nekih opozicionih političara postati nova „rudarska kolonija multinacionalnih kolonija“? „S obzirom da smo mi propalo društvo, kakva su propala društva Trećeg sveta, naša budućnost, kako je Vučić predviđa, je rudarska kolonija. On nas je doveo do tog stadijuma da više nemamo građansko društvo, svaki aspekt koji treba da izgradi građansko društvo on je ugasio“, istakla je Biljana Stojković, potpredsednica stranke „Zajedno“ na tribini u Zemunu održanoj 17. Jula, a preneo dnevni list „Danas“. Slično mišljenje ovih dana iznose i ostali predstavnici političke opozicije, aktivisti ekoloških organizacija i deo stručne javnosti. S druge strane, vlast ovaj projekat vidi kao razvojnu šansu Srbije a predsednik Vučić kao “kvantni skok u budućnost”, preneo je Tanjug.
S tim u vezi, u odličnom tekstu Podrinjskog antikorupcijskog tima (PAKT), koji navodi činjenice o eksploataciji litijuma, između ostalog se kaže: “Prema trenutno razvijenim tehnologijama potrebno je oko 500.000 litara vode za ekstrakciju jedne tone litijuma. Ovakve potrebe za vodom u lokalnim sredinama utiču i na zemljoradnike kojima se na ovaj način oduzima dragocen resurs za uzgajanje stoke i navodnjavanje useva. Pored toga toksični koktel hemikalija koji se koristi za izvlačenje litijuma iz zemlјe takođe je sposoban da se infiltrira u obližnje reke, potoke i snabdevanje vodom. Upravo takva vrsta katastrofe dogodila se 2016. godine na reci Liki u Tibetu, gde su rudarske operacije kontaminirale vodu i rezultirale hilјadama mrtvih riba i mnogo otrovanih goveda. To je treći put u sedam godina da se ovakav ekološki akcident dogodio u Kini“. Pročitajte ceo tekst.
U kontekstu lokalne problematike, Gradska uprava Pirota dala je saglasnost još 2018. godine jednoj kompaniji za obavljanje geoloških istraživanja na teritoriji Grada Pirota. Reč je o firmi „Skarnore Resources doo“ iz Beograda, koja zapravo posluje u sklopu veće australijske organizacije „Raiden Resources“. Na aktuelnom sajtu ove kompanije se jasno može videti da je grad Pirot, pored lokacije Donje Nevlje iz Dimitrovgrada, jasno naznačen kao zona interesa za buduća rudarska iskopavanja (tzv. „timočko-magmatski kompleks“). Zanimljivo je da je prema pisanju portala „Far“ iz Dimitrovgarda iz 2019. kompanija „Raiden Resources“ – „na osnovu sporazuma sa multinacionalnom kompanijom ‘Rio Tinto’ iz marta 2018. godine, postala je 100% vlasnik istražnih prava nad istražnim poljem Donja Nevlja i u potpunosti je preuzela istraživanja na tom području, a ‘Rio Tinto’ se obavezao da preda sve podatke i rezultate koje je do tada o tom lokalitetu ta kompanije preuzela. Istovremeno, ‘Raiden Resources’ i ‘Rio Tinto’ nastavljaju saradnju u istraživanju lokaliteta u okolini Majdanpeka gde se vrednost istraživanja procenjuje na preko 30 miliona dolara.“ (Nova geološka istraživanja u Donjoj Nevlji nakon 50 godina, traga se za bakrom i zlatom, Portal “Far”)
Inače, na osnovu dokumenta Gradske uprave Pirota, koji su 2018. godine potpisali Zoran Krstić, načelnik Odeljenje za urbanizam i Dragan Stanković, načelnik Gradske uprave, treba reći i to da se istražno polje nalazi na brdu Sarlahu, na samo 1,5 kilometara od centra grada, na manje od 500 metara od Opšte bolnice Pirot i prostire se preko planine Belave, sve do sela Staničenje, kojim je obuhvaćeno pola sela, sa sve domaćinstvima, kućama i dvorištima. To je potencijalna lokacija za otvaranje rudnika bakra i zlata u Pirotu. U emisiji na Televiziji Pirot, 30. 8. 2021, gradonačelnik Pirota je negirao bilo kakvo znanje o ovoj temi niti da je lično dao saglasnost za potpisivanje ovakvog dokumenta.
U kontekstu novog političkog sporazuma Srbije i EU, kao i promenjene zakonske regulative po ubrzanoj proceduri, bez skupštinske rasprave i uvažavanja mišljenja stručne javnosti, pitanje iz naslova danas dobija na posebnoj težini. Naime, da li je zaista u planu otvaranje rudnika u Pirotu i Dimitrovgradu? Drugo pitanje je zašto građani o tome nisu upoznati i zašto nijedan lokalni medij do sada nije napisao ni retka niti izvestio na temu rudnika, čije bi potencijalno otvaranje moglo da izazove ozbiljan problem po zdravlje ljudi i ugrozi životnu sredinu?